• 005.jpg
  • 004.jpg
  • 002.jpg
  • 003.jpg
  • 006.jpg
  • 001.jpg

 Parafia św. Andrzeja Ap. - Sanktuarium Pasyjne i Maryjne

Rynek 2, Wąsosz Górny, 42-110 POPÓW

tel. 691 865 879 (Uprasza się, aby dzwonić wyłącznie w sprawach posługi duszpasterskiej i kancelarii),
parafia@kalwaria-wasosz.pl 
NIP 574 179 55 44, REGON 040046850, Numer konta 72 8259 0004 2001 0000 1270 0001
Kancelaria parafialna czynna od poniedziałku do piątku po wieczornej Mszy świętej.

I Ty możesz włączyć się we wszelkie prace związane z naszym Sanktuarium! Więcej informacji: Aktualności

Rycerstwo Niepokalanej w parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła w Wąsoszu Górnym

(lata 2008-2014)


19 czerwca 2008 roku wąsoskim proboszczem został ks. Krzysztof Jeziorowski, który jest także asystentem kościelnym MI Archidiecezji Częstochowskiej. Od samego początku nowy proboszcz zachęcał parafian do oddanie się Matce Boskiej na własność, poprzez wstąpienie do Rycerstwa Niepokalanej. Rekolekcje adwentowe były najważniejszym przygotowaniem do zawierzenia się Matce Jezusa. 8 grudnia 2008 roku w święto Niepokalanego Poczęcia NMP wieczornej Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Nowak, który do Rycerstwa Niepokalanej przyjął ponad 300 parafian. W kolejne maryjne święta nowi członkowie pasowani byli na Rycerzy Niepokalanej przez o. Stanisława M. Piętkę, o. Ryszarda M. Żubera, o. Piotra M. Lenarta i ks. Krzysztofa Jeziorowskiego.

Od 8 grudnia 2008 roku Niepokalana zagościła w naszych sercach i duszach. Zaczęliśmy nowe życie, kierując się cnotami rycerskimi. Chcemy być wierni Bogu, pomagać słabszym i napełniać ich nadzieją. Chcemy trwać w braterskiej jedności, tworzyć jedną wspólnotę kroczącą ku chwale królestwa Bożego na ziemi. To pod błękitnym sztandarem Maryi chcemy walczyć ze złem i grzechem w naszym codziennym życiu. Pragniemy pokonać szatana, pokonać nienawiść i zazdrość w swoim sercu. Pokonać złe myśli i uczynki, przyznać się do słabości, stanąć w prawdzie i każdego dnia oddawać się Niepokalanej jako Jej narzędzie. Dla nas być rycerzem, to nie znaczy walczyć w pojedynkę, jak samotny Don Kichot z La Manchy walczący ,,z wiatrakami". Być rycerzem to umieć ,,...zsiąść z konia swojej intelektualnej pychy" (słowa papieża Benedykta XVI) i we wspólnocie, ofiarować swe najlepsze talenty w służbie ogólnemu celowi, jakim jest zdobycie całego świata dla Chrystusa przez ręce Niepokalanej Królowej.

Wiele osób zapytanych, co zmieniło się w ich życiu po wstąpieniu do MI, odpowiada, że od tamtej chwili odczuwają w swoim życiu duchowym obecność Boga i Jego troskę. Wielu twierdzi, że nie czują się samotni. Zawsze jest przy nich niewidzialna obecność Bożej Miłości, pomocy i dobrej rady. Samotność nie ma miejsca w ich życiu, czują się bardzo szczęśliwi. Mają więcej sił do dźwigania swoich krzyży wspólnie z Jezusem. Patrzą w przyszłość z nadzieją.

Oddanie się Niepokalanej jest tajemnicą ożywiającą relację z Bogiem, a więc z Miłością, gdyż ,,Bóg jest Miłością". Akt oddania można porównać do ewangelicznego zaczynu lub ziarenka gorczycy. Mocy aktu oddania doświadcza się powoli, ale systematycznie i skutecznie.

Owoców oddania Niepokalanej jest tyle, ile osób, które się Jej powierzyły. A oddanie się Niepokalanej jest także otwarciem się na działanie w nas Ducha Świętego. ,,Tylko miłość jest twórcza" - uczy św. Maksymilian i rzeczywiście nie ma ona granic, ponieważ przechodzi z nieba na ziemię i z ziemi do nieba. Oddanie się Niepokalanej jest najbardziej istotne i potrzebne współczesnemu człowiekowi i jest ono także zawierzeniem się Bożej Miłości, Bożemu Miłosierdziu, którym Maryja jest wypełniona dzięki Duchowi Świętemu.

Do 8 września 2010 roku istniało w parafii MI-1. Bez struktur stowarzyszenia, w sposób niezorganizowany uczyliśmy się charyzmatu Rycerstwa, poznając sposoby i metody działania. W święto - Narodzenia NMP dokonano wyboru zarządu stowarzyszenia MI-2, w skład którego weszły:
- prezes - Anna Kijak
- zastępca prezesa - Dorota Dybalska
- ekonom - Barbara Ptak
- członkowie: Małgorzata Borowiecka, Anna Łazienka, Marianna Deska i Elżbieta Kasprzak

10 września 2010 roku w Wąsoszu Górnym odbyły się wybory zarządu archidiecezjalnego MI, w których uczestniczył prezes narodowy o. Ryszard M. Żuber. W skład zarządu ze wspólnoty wąsoskiej weszły: Anna Kijak (zastępca prezesa) oraz Dorota Dybalska (członek).

Od tej pory aktywnie uczestniczymy w misji zdobywania świata dla Jezusa przez Niepokalaną. Ciągle podnosimy swoje kwalifikacje poprzez udział w ogólnopolskich zjazdach w Niepokalanowie, w konferencjach i sympozjach, w cotygodniowych spotkaniach formacyjnych, rekolekcjach, dniach skupienia, czuwaniach i apelach jasnogórskich, w czytaniu duchowej lektury czasopism i książek katolickich, słuchaniu programów oraz oglądaniu wartościowych religijnych filmów. Dzięki pielgrzymkom krajowym i zagranicznym poznaliśmy wiele świętych miejsc i sanktuariów maryjnego kultu. Nasze pokorne modlitwy wznosiły się do niebios bram z Watykanu, Rzymu, Loreta, Asyżu, Padwy, San Giovani Rotondo, Gaety, Lanciano, Monte Cassino, Spiazzi, Turynu, Mediolanu, La Salette, Lourdes, Wilna, Pragi, Jasnej Góry, Lichenia, Zakopanego, Ludźmierza, Żywca, Rychwałdu, Zduńskiej Woli, Pabianic, Branic, Nysy, Prudnika, Warszawy, Niepokalanowa... i wielu innych miejsc. Poznajemy ciekawych i interesujących ludzi. Fascynujemy się postaciami świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze. To oni inspirują nas do lepszego, wartościowszego życia i działania w ramach wspólnoty parafialnej. W parafii rycerze angażują się wszędzie. Są w kołach Żywego Różańca, w chórze, w kole teatralnym, piszą artykuły do wąsoskiego miesięcznika, nagrywają i prowadzą audycje rycerskie w radiu ,,Fiat" itp. Jako rycerze używamy wszelkich środków, byle tylko odnieść zwycięstwo, byle Niepokalana zakrólowała. Najważniejszym środkiem jest Eucharystia i modlitwa, przede wszystkim - różaniec i akty strzeliste. Najistotniejszym jednak środkiem, najskuteczniejszym sposobem apostołowania jest świadectwo naszego życia i to najprostsze - czyny oraz słowa pełne miłości i dobroci.

MI jest dla nas stylem chrześcijańskiego życia, w którym możemy oderwać się od szarości dnia codziennego, napełnić serca radością i pokojem.

Dzięki Rycerstwu Niepokalanej jesteśmy inni, to lepszy sposób na życie, w którym najważniejsze jest codzienne ponawianie aktu oddania się Matce Bożej. A wszystko to, dzięki naszemu opiekunowi ks. Krzysztofowi Jeziorowskiemu, który jest naszym przewodnikiem na rycerskiej drodze do Boga. Słowa wdzięczności należą się także wikariuszowi ks. Piotrowi Rutkowskiemu za jego rycerskie zaangażowanie dla dzieci, młodzieży i starszych.

A oto jak wyglądał rok 2012 w wąsoskiej wspólnocie MI

  • Wielkopostny dzień skupienia Rycerzy Niepokalanej Archidiecezji Częstochowskiej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Wąsoszu Górnym - 17 marca 2012 roku. W programie: Eucharystia, Droga Krzyżowa na Kalwarii oraz rycerska agapa. Uroczystościom przewodniczył o. Ryszard M. Żuber.

  • Wiosenny Zjazd Prezesów i Animatorów MI w Niepokalanowie - 20/ 21/22 kwietnia.
  • Nawiedzenie sanktuarium Świętej Rodziny w Miedniewicach i spotkanie z s. Maksymilianą
  • Modlitwa u Jazłowieckiej Pani w Szymanowie i wizyta u s. Ksawery

    W Niepokalanowie rozmawiano z najstarszym bratem Leonem Romanowskim, który ma 98 lat i doskonale pamięta O. Maksymiliana
  • Rycerskie czuwanie na Jasnej Górze - 11/12 maja
  • Pielgrzymka do Pragi, Kutnej Hory oraz ,,Skalnego Miasta"


U Praskiego Dzieciątka Jezus

  • Odpust Kalwaryjski - 1 lipca ( wakacyjny dzień skupienia):
    • Eucharystia
    • Droga Krzyżowa


Eucharystii i Drodze Krzyżowej przewodniczył abp Stanisław Nowak

  • Jesienny Zjazd Prezesów i Animatorów MI w Niepokalanowie w dniach 19/20/21 października, w czasie którego dokonano wyboru nowego zarządu. Prezesem narodowym Rycerstwa Niepokalanej został o. Stanisław M. Piętka, a jego zastępcą o. Janusz M. Szypulski.

Asystent kościelny Archidiecezji Częstochowskiej ks. Krzysztof Jeziorowski w towarzystwie o. Raffaele Di Muro OFMConv - asystentem międzynarodowym MI oraz Marią i Janem Kupis

Ks. Krzysztof na sali obrad, gdzie dokonywano wyboru nowego zarządu MI

S. Raffaela Aguzzoni - międzynarodowy prezes stowarzyszenia MI oraz Anna Kijak - prezes wąsoskiej wspólnoty rycerskiej w przerwie obrad zjazdu

Dodatkowa działalność rycerskiej wspólnoty parafialnej w Wąsoszu Górnym w roku 2012

  • Spotkanie opłatkowe i koncert noworoczny jasnogórskiego chóru ,,Camerata- w Wąsoszu Górnym.
  • Spotkanie ostatkowe na salce.
  • Majówka na Trzebcy w pierwszą rocznicę poświęcenia kapliczki p.w. bł. Jana Pawła II - 3 maja.
  • Loteria fantowa i festyn parafialny.

    Konkursy, występy, radosna zabawa i smaczne jedzenie oraz piękna pogoda - to gwarancja udanego festynu parafialnego

  • Msza święta nowennowa do Matki Boskiej Pocieszenia w każdą środę, a po niej spotkania formacyjne (modlitwa, prezentacja postaci świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze, oglądanie ciekawych filmów, dyskusje, czytanie książek i czasopism religijnych...).
  • Pomoc przy sprzątaniu i dekoracji kapliczek na Kalwarii.
  • Pomoc przy pielgrzymach.

  • Przyjmowanie nowych członków do MI.
  • Pisanie artykułów do gazetki parafialnej.
  • Adopcja Dziecka Poczętego.
  • Nocleg pielgrzymów ze Zduńskiej Woli.
  • Udział w nabożeństwach wielkopostnych, majowych i różańcowych.
  • Adoracje Najświętszego Sakramentu.
  • Apele Jasnogórskie z okazji różnych świat i uroczystości.
  • Udział w audycjach radiowych ,,Pod rękę ze św. Maksymilianem".
  • Nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca.
  • W miesiącu październiku w każdą środę odmawiano różaniec z rozważaniami.
  • Rycerskie inwestycje np. kupno dużego termosu, grilla i namiotu (konieczne przy obsłudze pielgrzymów), obrusów, szat liturgicznych...
  • Sprzedaż prasy katolickiej, książek, modlitewników, kalendarzy itp. w kiosku ,,U św. Rafała".
  • Spotkania z wyjątkowymi rycerzami np. Marią i Janem Kupis, Czesławem Madejem...
  • Udział w Eucharystiach sprawowanych przez zaproszonych księży, po których miały miejsce specjalne konferencje ( ks. misjonarza Michała Ciemięgę, ks. Jacka
  • Pędziwiatra...)
  • Sprzątanie i dekoracja kościoła np. szopka, Grób Pański, Boże Ciało, na święta i uroczystości religijno-patriotyczne.

Szopka w 2011 roku - zabawki ,,dla Dzieciątka" oddano do Domu Małego Dziecka w Częstochowie, który prowadzą s. Honotatki

Szopka w 2012 roku

Wielkopostna dekoracja

Jeden z czterech ołtarzy

  • W czwartą rocznicę powstania MI w naszej wspólnocie parafialnej - 8 grudnia w święto Niepokalanego Poczęcia NMP - powstał Apostolat ,,Margaretka", w którym siedem rycerek będzie się modlić za asystenta ks. Krzysztofa.
  • Udział w rekolekcjach adwentowych prowadzonych przez o. Piotra M. Lenarta i Rycerską Grupę Ewangelizacyjną z Niepokalanowa (9/12 grudnia).
  • Udział w ekspiacyjnym Apelu Jasnogórskim 9 grudnia 2012 roku.

Każdego dnia chcemy być lepszymi Rycerzami Niepokalanej, ponieważ o. Maksymilian zwraca się do nas z gorącą prośbą:
,,Dziecko Drogie, kochajmy Niepokalaną co dzień więcej i więcej. Tu nie ma i nie może być granicy, a Ona coraz bardziej oczyszczać będzie serca nasze z naturalizmu i przemieni w siebie. Cześć Niepokalanej to tajemnica, której wielu nie zna jeszcze, a raczej zna i praktykuje tylko powierzchownie, a tymczasem to jest z woli Bożej istota całej świętości.."

Wąsoska zima - początek 2013 roku:

Parafia św. Andrzeja Ap. - Sanktuarium Pasyjne i Maryjne
Rynek 2, Wąsosz Górny, 42-110 POPÓW
tel. 691 865 879 (Uprasza się, aby dzwonić wyłącznie w sprawach posługi duszpasterskiej i kancelarii)
parafia@kalwaria-wasosz.pl