Ks. Zygmunt Pilarczyk urodził się 7 stycznia 1932 roku w Makowiskach, jako syn Andrzeja i Władysławy z d. Bojda, Jego rodze
Ks. Zygmunt Pilarczyk urodził się 7 stycznia 1932 roku w Makowiskach, jako syn Andrzeja i Władysławy z d. Bojda, Jego rodzeństwo to starsza siostra Genowefa i młodszy brat Marian. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Pajęcznie, a później do Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku. Po maturze w 1951 roku wstąpił do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bpa Zdzisława Golińskiego 19 stycznia 1957 roku. Był to czas, kiedy na kilka lat religia weszła do szkół, po porozumieniu zawartym między Prymasem Polski – kard. Stefanem Wyszyńskim, a ówczesnym I sekretarzem KC PZPR Władysławem Gomułką. Jako wikariusz pracował w 5 parafiach:
- Czastary – parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (1957-1960) – obecnie diecezja kaliska,
- Koziegłowy – parafia św. Marii Magdaleny (1960-1963)
- Sosnowiec – parafia św. Jana Chrzciciela (1963-1964) – obecnie diecezja sosnowiecka,
- Łaz – parafia św. Michała Archanioła (1964-1967) – obecnie diecezja sosnowiecka,
- Częstochowa – parafia św. Jakuba Apostoła (1967-1974)
18 września 1974 roku bp Stefan Bareła ustanowił wikariat terenowy w Cynkowie i mianował ks. Zygmunta duszpasterzem na tym terenie. W 1977 roku bp Stefan erygował tu parafię św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika, a ks. Zygmunt został jej administratorem, a później pierwszym proboszczem. W lipcu 1978 roku został administratorem parafii św. Andrzeja w Wąsoszu Górnym, a 30 listopada 1979 roku został mianowany proboszczem i tę funkcję pełnił do 18 czerwca 2008 roku. W czasie swojej posługi w parafii wąsoskiej po wybudowaniu plebanii, rozbudował Kalwarię Wąsoską, powiększając liczbę kapliczek do 33. W ten sposób Kalwaria Wąsoska stała się miejscem rozpamiętywania wszystkich bolesnych etapów Pasji Jezusa Chrystusa. Z punktu widzenia duszpasterskiego po mistrzowsku udało się księdzu Zygmuntowi zaangażować swoich parafian w odnowę i rozbudowę kapliczek i świętych dróżek. Poszczególne kaplice zostały przydzielone w opiekę mieszkańcom wiosek wchodzących w skład parafii. Odnowioną i rozbudowaną kalwarię erygował i poświęcił 4 lipca 1992 r. abp Stanisław Nowak, Metropolita Częstochowski. W wywiadzie dla ,,Niedzieli'' z lipca 2000 roku na temat Kalwarii Wąsoskiej ks. Zygmunt tak powiedział: Nasza kalwaria jest, niestety, mało znana w diecezji, a przecież chyba drugiej takiej nie ma. Ksiądz Arcybiskup nazwał ją ,,Małą Jerozolimą Nadwarciańską'' . A powiedział to w związku z uroczystością poświęcenia kolejnej, dwudziestej już kaplicy dedykowanej tajemnicy Ogrójca. Metropolita dodał jeszcze, że ,,Wąsosz z łaskami słynącym obrazem Matki Najświętszej i małą Kalwarią staje się przedniejszym miejscem modlitwy w naszej archidiecezji''. Mieszkańcy poszczególnych wiosek odpowiedzialni są za kaplice i bardzo dobrze się z tego wywiązują. Zawsze są one zadbane, udekorowane kwiatami, na bieżąco odnawiane. Dodam, że wiele uroczystości i nabożeństw odbywa się właśnie tutaj. Nasze tereny są bardzo malownicze i sprzyjające odpoczynkowi, dlatego też wielu turystów przychodzi na Kalwarię.
Za jego duszpasterzowania została odnowiona i poświęcona nowa polichromia kościoła i trzy nowe obrazy do kaplic. W czerwcu 2008 roku ks. Prałat przeszedł na emeryturę. Przez ostatnie półtora roku mieszkał w domu rodzinnym znajdującym się na terenie parafii Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie. Odszedł do domu Ojca wczesnym rankiem 10 stycznia 2013 roku w szpitalu na Zawodziu w Częstochowie.
Źródło: Z Wąsoskiego Zakątka, 1/2013